KROK 4: kontrolný zoznam

istota je istota!

Počas zimy množstvo komponentov dostane zabrať. To je dôvod prečo profesionálny jarný kontrolný zoznam vždy zahŕňa kontrolu určitých častí vozidla.
 
Skontrolovať svetlomety, ventiláciu, stierače alebo motor sa vždy oplatí. To sú miesta, kde sa skrývajú najdôležitejšie prvky každého vozidla. Tieto potrebujú pravidelnú kontrolu a čistenie alebo výmenu jednotlivých komponentov.
aez dotz dezent configurator felgen
 

tesnenia

———————-
Čo potrebujete:
- Prostriedok na starostlivosť o gumu
- Čistú bavlnenú handričku alebo špongiu 
———————-

Aby ste predišli pórovitosti tesnení, pravidelne ich kontrolujte a čistite.

Jednoducho na tesnenia pomocou špongie alebo čistej handričky aplikujte prostriedok na starostlivosť o gumu a rovnomerne ho rozotrite.

POZNÁMKA: Pred nanesením prostriedku na starostlivosť o gumu na tesnenia najskôr z tesnení odstráňte všetku vlhkosť a nečistoty. Ak by sa prostriedok zmiešal so zvyškovou vlhkosťou mohlo by to viesť k zníženému ochrannému efektu.
aez dotz dezent configurator felgen
 

stierače

 

———————-
Čo potrebujete:
- Univerzálny čistiaci prostriedok
- Papierové utierky
———————-

Najskôr stierače nadvihnite. Univerzálny čistiaci prostriedok nastriekajte na kuchynskú utierku a stierač utierajte dovtedy, kým na utierke nezostanú žiadne nečistoty.

Výrazne poškodený stierač musí byť vymenený za nový.

POZNÁMKA: Pokazené stierače si všimnete vďaka zníženej kvalite zotierania. V najhoršom prípade môžu pokazené stierače zanechať na čelnom skle škrabance, ktoré postupne vedú k znižovaniu viditeľnosti a poškodeniu čelného skla.
aez dotz dezent configurator felgen
 

olej


———————-
Čo potrebujete:
- Papierové utierky alebo handričku
———————-

Na meranie hladiny oleja úplne vytiahnite meraciu tyčinku. Tyčinku handričkou alebo papierovou utierkou vyčistite. Potom meraciu tyčinku vložte späť. Tyčinku vytiahnite a skontrolujte, či máte dostatok oleja. Ak nie, olej treba doplniť.

POZNÁMKA: Aby ste zabezpečili, že výsledky merania budú správne, meranie vykonávajte, keď je motor ochladený (cca hodinu po predchádzajúcej jazde) a taktiež sa uistite, že vozidlo stojí na rovnej ploche (nie z kopca alebo do kopca).
aez dotz dezent configurator felgen
 

chladiaca kvapalina

 

Pri vypnutom motore musí byť chladiaca kvapalina medzi minimálnou a maximálnou ryskou.

POZNÁMKA: RIZIKO OBARENIA!!! Zásobník nesmie nikdy ostať otvorený, ak motor stále beží, pretože chladiaca zmes je horúca a mohlo by dôjsť k obareniu.
aez dotz dezent configurator felgen
 

ventilácia

 

———————-
Čo potrebujete:
- Skrutkovač
- Nový vzduchový filter 
———————-
Zablokovanie ventilácie môže viesť k zvýšenej spotrebe paliva.

Obzvlášť v zime sa vo ventilácii usádza mastnota a nečistoty. To je dôvod prečo je potrebné vzduchový filter vyčistiť alebo vymeniť.

Ak chcete vymeniť vzduchový filter, musíte otvoriť kapotu motora. Páku upevnite pomocou skrutkovača smerom nahor. Odmontujte veko a vymeňte starý filter za nový.

RADA OD EXPERTA: Aby ste mali v aute svieži vzduch, vyčistite alebo vymeňte aj peľové filtre. Tie by mali by ste mali vytiahnuť z motora, oklepať a vložiť späť.
aez dotz dezent configurator felgen
 

ZMES V OSTREKOVAČOCH

 

———————-
Čo potrebujete:
- Kvapalinu do ostrekovačov
- Nemrznúcu zmes
———————-

Hladina kvapaliny do ostrekovačov sa nezobrazuje na palubnom počítači, preto musí byť pravidelne kontrolovaná a ak je to potrebné, doplnená.

Namiesto čistej vody vždy používajte kvapalinu do ostrekovačov, príp. zmiešajte kvapalinu do ostrekovačov a vodu podľa návodu. Len tak dosiahnete úspešné odstránenie hrubých zvyškov hmyzu a dobrú viditeľnosť.

RADA OD EXPERTA: Aj keď je už zima za nami, teploty stále môžu klesnúť pod bod mrazu. Preto Vám odporúčame zmiešať kvapalinu do ostrekovačov s nemrznúcou zmesou aj napriek tomu, že je začiatok jari.
aez dotz dezent configurator felgen
 

Batéria

 

———————-
Čo potrebujete:
- Multimeter
———————-

Trik na otestovanie batérie: Zaparkujte auto oproti stene v tme a zapnite stretávacie svetlá. Ak svetlá po krátkom čase výrazne stmavnú, batéria je slabá. To znamená, že nabíjacia kapacita batérie nie je dostatočná.

Stav nabíjania je možné podrobne skontrolovať pomocou multimetra. Takéto testovanie vykonávajte len vtedy, keď bolo vozidlo predtým niekoľko hodín nečinné.

Pripojte červený kábel s + pólom a čierny kábel s - pólom k autobatérii.
Potom odčítajte napätie na zariadení.
Pri správnom nabití je napätie medzi 12,4 a 12,7 voltov.

RADA OD EXPERTA: Ak si nie ste istý, odporúčame Vám navštíviť autoservis, kde Vám odborne skontrolujú funkčnosť batérie. 
aez dotz dezent configurator felgen
 

SVETlÁ

 

Je potrebné skontrolovať nasledovné svetlá: 

- Svetlomety (stretávacie svetlá, diaľkové svetlá, parkovacie svetlá) 
- Brzdové svetlá
- Predné, zadné smerovky a výstražné svetlá 
- Zadné svetlá 
- Predné aj zadné hmlovky

Ak potrebujete skontrolovať svetlá bez pomoci inej osoby, zaparkujte auto oproti odrážajúcemu sa povrchu, napr. oproti výkladu.

Ak svetlá po čase zmenia jas, je potrebné skontrolovať batériu.

Ak sa pokazí žiarovka, musíte ju vymeniť. Označenie správneho typu je uvedené v príručke.

Predné svetlá sa menia cez priestor motora, zadné svetlá sa menia cez kufor. Každé svetlo má kryt, cez ktorý je možné svetlo vymeniť. Poznámka: moderné autá vyžadujú, aby sa výmena svetiel vykonávala v autoservise.

RADA OD EXPERTA: Nikdy sa nedotýkajte svetiel holými rukami. Aj ten najmenší mastný film môže výrazne skrátiť životnosť svetiel. 

(Všetky vyššie zmieňované informáciu nie sú v žiadnom prípade úplné alebo správne za každých okolností)
aez dotz dezent configurator felgen
 

Spring my ride tip VIDEO

 

ALCAR TIP: Olej môžete doliať aj bez použitia lievika.

Čo potrebujete:
- veľký skrutkovač
- starú handričku

Vložte hrot skrutkovača do otvoru a pomaly nalejte olej do nádoby pozdĺž skrutkovača. Skrutkovač potom môžete utrieť starou handričkou.