krok 7: výmena a skladovanie kolies

podrobný sprievodca výmeny zimných kolies za letné

Mnemotechnická pomôcka pre každoročnú výmenu pneumatík: "od O do V". Najlepšie je jazdiť na zimných pneumatikách od októbra do Veľkej noci. Potom ich vymeňte za letné.
Pripravili sme pre Vás podrobného sprievodcu, podľa ktorého si môže každý skúsiť vymeniť pneumatiky sám. V tomto návode ponúkame aj niekoľko tipov, ako skladovať zimné pneumatiky.Výmena pneumatík:
———————-
Čo potrebujete:
- Zdvihák
- Kolesový kľúč
- Momentový kľúč 
- Kriedu
- Rukavice
- Drôtenú kefu
- Centrovacie krúžky 
———————-

Zimné pneumatiky pred ich výmenou umyte a skontrolujte v nich tlak vzduchu. Zariadenia na meranie tlaku v pneumatikách sú k dispozícii na väčšine čerpacích staníc zdarma. Nie ste si istý, ako na to? Pozrite si KROK 5.

Pri výmene pneumatík, vždy vykonajte kompletnú výmenu kolies. To znamená, že nasledujúce kroky musíte zopakovať pri každom kolese.
aez dotz dezent stahlrad configurator
 

Príprava


Vozidlo zaparkujte na pevný a rovný povrch.

Okrem toho zatiahnite ručnú brzdu a zaraďte prevodový stupeň (P pri automatickej prevodovke). Nikdy nemeňte pneumatiky pri ceste, vždy použite pneuservis, garáž alebo dvor.
Reifenwechsel
 

uvoľnenie matíc a umiestnenie zdviháku

 

Uvoľnite matice pomocou kľúča. Pozor: nevyskrutkujte ich úplne!

Umiestnite zdvihák do určenej pozície na zdvíhanie vozidla, ktorá sa nachádza medzi predným a zadným kolesom. 

V príručke k vozidlu je uvedené presné miesto na umiestnenie zdviháku.

POZNÁMKA: Pred zodvihnutím vozidla sa ešte raz uistite, že zdvihák je umiestnený správne. Nie ste si istý? Skontrolujte ďalší krok.
Vorbereitung
 

zodvihnutie vozidla a demontᎠmatíc


Po umiestnení zdviháku na správne miesto, pomaly zodvihnite vozidlo do výšky cca 1 - 2 cm od zeme. Skontrolujte stabilitu vozidla na zdviháku. Pokiaľ vozidlo nie je stabilné, zmeňte polohu zdviháku a vozidlo opätovne znova pomaly zodvihnite.

Pomocou kľúča na matice postupne uvoľnite všetky matice a koleso vytiahnite.

Pomocou drôtenej kefy vyčistite priestor, na ktorom bolo koleso namontované. Takto môžete odstrániť hrdzu. Nové koleso bude mať bezpečnejšiu montáž a bude sa jednoduchšie demontovať počas ďalšej výmeny pneumatík.

RADA OD EXPERTA: Skrutky aj matice chráňte pre mazivami. Takisto sa uistite, že sa k brzdovému systému nedostali čistiace prostriedky ani mazivá. Inak môže byť ohrozená funkčnosť bŕzd. 
Schrauben Wagenheber
 

OZnačenie kolies

 
Každé koleso označte na vnútornej strane pneumatiky ihneď po jeho zložení z náboja. Najlepšie je použiť bielu kriedu.

Napríklad: "ĽP" na ľavé predné koleso alebo "PZ" na označenie pravého zadného kolesa. Je to jednoduchý spôsob, ako si uľahčiť správnu inštaláciu kolies v ďalšej sezóne.

RADA OD EXPERTA: Kriedové značky zmiznú samy počas ďalšieho používania kolies.
Kennzeichnung
 

montáž nových kolies

 

Umiestnite letné koleso do správnej pozície a zľahka utiahnite všetky matice. Uistite sa, že ste použili správne matice alebo skrutky. Model vozidla a typ disku určujú správne matice alebo skrutky s kužeľovou alebo guľovou dosadacou plochou. Ak si nie ste istý, požiadajte o radu experta.

Ak koleso nie je správne osadené na náboji, môže to pri vyššej rýchlosti viesť k nerovnováhe (KROK 5 „vyvažovanie“). Preto sa ešte pred montážou kolesa uistite, či nie sú potrebné centrovacie krúžky, ktoré kompenzujú rozdiel v priemere náboja a stredového otvoru disku.

Pomocou kolesového kľúča ručne utiahnite všetky matice. Postupujte vždy na kríž. Napr. začnite vľavo dole, pokračujte vpravo hore, potom utiahnite maticu vľavo hore a nakoniec vpravo dole.

Potom použite momentový kľúč:
Nastavte na ňom odporúčaný uťahovací moment a dotiahnite ním všetky matice.

Po namontovaní kolies, skontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách. Nie ste si istý, ako na to? Pozrite si KROK 5.

POZNÁMKA: Po 50 - 100 km najazdených na novoprezutých kolesách znova dotiahnite všetky matice na vozidle. Tým predídete uvoľneniu a následnej strate matíc a zvýšite bezpečnosť jazdy.
Neues Rad
 

Skladovanie

 
Kompletné kolesá (disk s pneumatikou) skladujte uložené na sebe (zabráňte však priamemu kontaktu jednotlivých kolies, napr. vložením plachty, plste alebo podobného materiálu medzi kolesá) alebo ich jednoducho zaveste na špeciálny držiak.

Pneumatiky vždy skladujte v tmavej, chladnej miestnosti. Priame slnečné žiarenie urýchľuje starnutie pneumatík. Dodržujte našu radu a gumový materiál zostane pekne pružný a pevný.

Ak nemáte dostatok miesta na skladovanie vo Vašej garáži, niektoré autodielne za poplatok poskytujú službu skladovania pneumatík.

RADA OD EXPERTA: Pred uskladnením pneumatík, nahustite v nich tlak o pribl. + 0,5 baru oproti odporúčaniu výrobcu. Dokonca aj keď sa v lete nepoužívajú, pneumatiky v lete postupne strácajú tlak.


(Všetky vyššie zmieňované informácie nie sú v žiadnom prípade úplné alebo správne za každých okolností).
Lagerung
 

Springmyride tip

výmena pneumatík spredu dozadu

Pri výmene pneumatík vždy postupujte zozadu dopredu alebo naopak na každej strane.
Poznámka: Nikdy nemeňte pneumatiky zľava doprava alebo naopak.
Lifehack