Alcar

Naša vášeň

Od prvého náčrtu až po dodanie

Päť, sedem alebo viaclúčový disk? Prekrížené alebo dvojité lúče? "Najdôležitejšia vec je vášeň", vysvetľuje, hlavný dizajnér značky AEZ, Christian Haderer. "Už od puberty som mal vášeň pre dve veci - autá a dizajn," hovorí dizajnér. Pre značku AEZ, výrobcu bezpečných komponentov do áut, je vášeň jedným z hlavných pilierov. Toto "životné motto" sa odráža vo všetkých vývojových fázach disku - od prvého návrhu až po hotový výrobok.

AEZ výroba “vyrobené v Nemecku”

Počas celého výrobného procesu prechádzajú všetky zliatinové disky priebežnými testami podľa najprísnejších kritérií kvality pre rozmerovú presnosť, homogenitu materiálu, bezchybnosť povrchovej úpravy, hustotu a vizuálne vady. Nové dizajny ako aj celý vývoj diskov kontroluje TÜV Austria a TÜV Nord, ktoré schvaľujú maximálnu nosnosť diskov ešte pred schválením výroby.

Základné kroky sú vykonávané ručne

Aj napriek vysokému stupňu automatizácie je ľudský faktor stále základom v komplexnom výrobnom procese diskov AEZ. Výroba zliatinových diskov sa uskutočňuje procesom nízkotlakového liatia, pri ktorom je tekutý hliník tlačený zospodu do permanentnej formy disku. Potom nasleduje dôsledné ručné odstránenie nerovností na povrchu a v ďalšom kroku sú vyvŕtané otvory na skrutky/matice a otvor pre vzduchový ventil. 

SR3 lakovanie

Skratka SR (z angl. "Salt Resistant") znamená odolný voči soli, pričom číslovka 3 označuje trojvrstvový proces - základný náter, farebný náter a povrchovú úpravu. Základným náterom je vždy extrémne tvrdá prášková farba čiernej alebo svetlosivej farby, ktorá je aplikovaná elektrostaticky a potom "vypekaná" 45 minút pri teplote 210°C. Farebný náter sa aplikuje formou mokrého náteru a potrebuje ďalších 40 minút pri 180°C. Ako priehľadné tesnenie a prvý rad obrany proti vplyvom prostredia sa nanáša prémiový priehľadný lak.

Organizovaný chaos 

Je 19 m široký, 100 m dlhý a 24 m vysoký a vo vnútri vládne zdanlivý chaos. Hovoríme o modernom plne automatizovanom sklade pre ALCAR skupinu, ktorý sa nachádza v Balve v severnom Porýní - Vestfálsku v Nemecku. Je to miesto, kde čaká na odoslanie k obchodným partnerom po celej Európe 700 000 diskov pre osobné autá. To je naša vášeň.

Naša vášeň. Vaše disky.