Nosnosť - čo všetko môže disk auta vydržať

Nosnosť disku

Zaťaženie disku popisuje maximálne zaťaženie, ktoré môže disk uniesť v kilogramoch. Na výpočet presnej nosnosti musí byť údaj uvedený v dokladoch k automobilu rozdelený na polovicu, pretože nosnosť je vždy uvedená ako maximálne zaťaženie nápravy v príslušných členských štátoch (EÚ) pre každú prednú a zadnú nápravu. Tu je príklad pre lepšie pochopenie:

Ak je technicky prípustné zaťaženie nápravy 1 700 kilogramov na nápravu 1 (predná náprava), tak výsledkom je max. nosnosť každého disku na prednej náprave 850kg. Inými slovami, disk na prednej náprave musí byť schopný uniesť zaťaženie až 850 kilogramov.

Pre disky značky DEZENT sú tieto informácie vždy zaznamenané v certifikátoch TÜV pre pre každý dizajn a môžete si ho jednoducho stiahnuť tu. Teraz si môžete položiť otázku, či je to dôležité a či to potrebujete vedieť. To závisí od toho, či montáž nových diskov necháte na odborníkov alebo to urobíte sami. Ak sa rozhodnete pre odbornú montáž, môžete si sadnúť a relaxovať, pretože za službu platíte. Ak si však chcete disky namontovať sami, nosnosť je jedným z najdôležitejších kritérií bezpečnosti na cestách.

Veľkosti

Veľkosti v segmente SUV vyžadujú zodpovedajúcu nosnosť. Pokiaľ ide o disk v 22-palcovom rozmere pre automobily, ako sú Porsche Cayenne, BMW X5 a X6, Range Rover a Range Rover Sport, je nosnosť každého disku až 1 000 kilogramov. Po vynásobení číslom štyri to sú 4 tony! Ak vezmeme do úvahy pohotovostnú hmotnosť zhruba 2 500 kilogramov, maximálnu kapacitu ďalších 1 000 kilogramov, ako aj sily pôsobiace na disk, napr. počas jazdy v teréne, tak na prvý pohľad prehnaná nosnosť je zrazu relatívna.

 

Elektrické a hybridné autá

Hybridné autá chcú spojiť výhody spaľovacích motorov a elektrických pohonov. Pretože elektrický motor už vykazuje vysokú účinnosť pri nízkych otáčkach motora, je obzvlášť vhodný na štartovanie auta a na nižšie rýchlosti. Pri vysokých otáčkach však spaľovací motor funguje lepšie. Pokiaľ ide o hmotnosť vozidla, parametre sa zodpovedajúcim spôsobom menia v porovnaní s konvenčnými fosílnymi pohonmi, pretože dodatočný pohon v hybridných automobiloch má za následok dodatočnú hmotnosť. DEZENT tieto nové požiadavky vždy splnil, pretože v mnohých prevedeniach diskov taktiež zvýšil nosnosť.

Pneumatiky elektrických a hybridných automobilov nesú kvôli batérii veľké zaťaženie. Okamžitý krútiaci moment si na pneumatikách vyberá veľkú daň. Vyššia hmotnosť má za následok väčšiu lenivosť, ktorá automaticky vedie k dlhšej brzdnej dráhe. Preto je dôležité vybrať správnu pneumatiku, aby ste dosiahli čo najlepší výkon. Pri kúpe nových pneumatík pre elektrické alebo hybridné autá by ste mali venovať osobitnú pozornosť indexu nosnosti.

Index nosnosti pneumatiky

Pri elektrických automobiloch je obzvlášť dôležité, aby pneumatiky spĺňali nosnoť vozidla. Preto kvôli vyššej hmotnosti elektromobilov potrebujete extra silné pneumatiky so zosilnenými bočnicami.

Tip DEZENT-u: XL pneumatiky boli vyvinuté špeciálne pre vyššiu nosnosť.

 

Prečo sa špeciálne pneumatiky pre elektromobily oplatia

Každý majiteľ auta chce spotrebovať menej paliva z dôvodu úspory peňazí alebo zníženia dopadu na životné prostredie. Rozhodujúcim faktorom v elektronických automobiloch je valivý odpor pneumatík, ktorý zvyšuje energetickú účinnosť a aktívnu spotrebu paliva. Podľa TÜV preto nesprávne pneumatiky môžu znížiť dojazd batérie elektrického auta až o 15%.

Pneumatiky a disky nesú auto

Pneumatiky Vášho auta sú jediným kontaktom s vozovkou, čo zaručuje Vašu bezpečnosť. Ako high-tech produkt sa pneumatiky prispôsobujú príslušným požiadavkám v lete a v zime vďaka svojmu dezénu, konštrukcii a chemickému zloženiu. Disky musia stopercentne zodpovedať pneumatikám a uloženiu kolies na náprave. Iba tak kombinácia pneumatík a diskov zaistí bezstarostnú a bezpečnú jazdu autom.

 

Konfigurátor diskov DEZENT

V DEZENT-e sme preto vyvinuli ľahko použiteľný a zrozumiteľný konfigurátor. Nakonfigurujte si auto s novými diskami DEZENT a súčasne získajte výsledky technicky stopercentne zodpovedajúcich pneumatík. Rýchle, prehľadné a technicky dokonalé.

Vyskúšajte si náš konfigurátor tu: DEZENT konfigurátor