Od zliatinových tyčí po vysoko výkonný disk. Ako sa to robí a kto to robí?
Vytvorenie hliníkového disku je fascinujúci proces, ktorý zahŕňa niekoľko krokov. Všetko sa začína zliatinovými tyčami, masívnym blokom hliníkovej zliatiny. Tieto tyče sa zahrievajú v taviacej peci na viac ako 800 stupňov celzia, kým sa hliník neroztopí. Tento proces tavenia je kľúčový a tvorí základ na zabezpečenie ľahkého a vysoko odolného materiálu a jeho jedinečných vlastností. Presný pomer zliatiny, ktorý definuje disky DEZENT, je jedným z najlepšie strážených tajomstiev.
Po roztavení sa hliník lisuje do foriem, presnejšie do ingotových foriem, aby sa vytvorila základná štruktúra disku. Počas procesu odlievania sa forma udržiava pri špecifickej teplote, aby sa zabezpečila homogénna štruktúra.
Túto činnosť vykonávajú asistenti výroby v taviarni a zlievarni. Zabezpečujú proces tavenia, dopravu tekutého hliníka do odlievacích strojov a ich neustále plnenie.
Manuálna práca je nevyhnutná
Po odliatí sa vykoná prvé podrobné spracovanie tzv. predlisku, aby sa odstránil prebytočný materiál. Tu sa používajú moderné stroje a technológie, ako aj stará dobrá ručná práca, aby sa zabezpečila absolútna presnosť. Povrch sa vyhladí a skontroluje, či sa na ňom nevyskytujú nerovnosti. Následne sú potrebné ďalšie tri kroky. Vykonávajú ich výrobní asistenti oddelenia röntgenovania, mechanického spracovania a leštenia. Neustála kontrola kvality je jedným z najväčších menovateľov príslušných oddelení.
Jedenásť krokov k farbe
Po internej ceste do lakovne sa hliníkové disky vyčistia v jedenásťstupňovom zariadení na predbežnú úpravu, pasivujú sa a potom sa na ne nanesie povrchová úprava v samostatnom práškovom okruhu so 100 % obnovou. Pasivácia v povrchovej technológii znamená proces, ktorý zahŕňa cielené vytvorenie ochrannej vrstvy na kovovom materiáli, čím sa zabráni korózii základného materiálu.
Po procese čistenia sa disky očistia od prachu a častíc pomocou výkonného vysávača a pripravia sa na samotné lakovanie. V takzvanej lakovacej peci sa na hliníkový disk vo forme prášku nataví prvá vrstva farby, základná vrstva. Tento proces farbenia sa používa na materiály, ktoré nie sú schopné absorbovať farby a nátery. Pomalým zahrievaním disku sa nosič farby spojí so základnou vrstvou a vytvorí mimoriadne silnú ochranu. Priehľadným tesnením sa vytvorí tretia vrstva farby, prvá bariéra proti vplyvom prostredia. Tento proces vykonávajú asistenti výroby práškových farieb a asistenti výroby mokrých náterov.
Všetko TÜV alebo?
Počítačové a mechanické simulácie sú len jednou stranou mince - DEZENT ako nezávislá skúšobná organizácia TÜV vykonáva aj rozsiahle jazdné testy. Len disky, ktoré spĺňajú prísne normy, sú schválené a pripravené na expedíciu.
Každý jeden DEZENT disk sa kontroluje a pripravuje na posledný krok výroby - balenie - a uvoľňuje sa do predaja. Túto činnosť vykonávajú asistenti výroby na staniciach záverečnej kontroly a balenia. Až keď je všetko úhľadne zabalené, hliníkové disky sa odvezú v škatuliach na ďalšiu prepravu do plne automatizovaného vysokozdvižného skladu, ale to už je iný príbeh na inokedy.
Vytvorenie hliníkového disku je teda vysoko technologický a presný proces, ktorý si vyžaduje starostlivý prístup. Od tavenia zliatinových tyčí, až po konečnú kontrolu kvality prechádza každý disk mnohými rôznymi fázami, aby spĺňal najvyššie štandardy a požiadavky na bezpečnosť, výkon a estetiku.
Ak chcete získať predstavu, ako tento technologický zázrak vyzerá na vašom vozidle, môžete si rýchlo a jednoducho prezrieť náš 3D konfigurátor diskov.